زمان برداشت برنج در مازندران

با اطلاع از زمان برداشت برنج شمال و اینکه کشت اول و دوم در چه زمانی در شمال انجام میشود میتوانید در زمان عرضه فراوان محصول، برنج با کیفیت و قیمت مناسب را به صورت عمده خریداری نمایید.

زمان برداشت برنج در مازندران

زمان برداشت برنج کشت اول شمال

میدانید که استان های شمالی بیشتر میزان تولید در سطح کشور را دارد که بهترین برنج ایرانی را در گونه های متعدد کشت و برداشت میکنند. این محصولات با توجه به منطقه کشت، نوع خاک و آب و هوا، نوع بذر، زمان کشت و برداشت و… از عطر و پخت متفاوتی برخوردارند که سبب تمایز آن ها از یکدیگر میشود.

در استان های شمالی کشور با شروع فصل بهار کشاورزان اقدام به آماده سازی شالیزارها و سپس پرورش بذر برای کشت اول برنج میکنند. این برنج در اوایل اردیبهشت ماه در شالیزار کشت شده و در اواخر تیرماه تا اواسط مردادماه برداشت و درو میشود.

زمان برداشت برنج کشت اول شمال

برای تهیه برنج کشت اول در شمال کشور معمولا از برنج های زودرس همچون طارم، بینام و امراللهی استفاده میشود تا کشاورزان بتوانند بلافاصله پس از برداشت برنج کشت اول، شالیزار را برای کشت دوم آماده کنند.

اگر کشاورزان قصد کشت برنج در مرحله دوم را نداشته باشند؛ برنج های دیررس را نیز میتوانند کشت کنند که از ارقام زیر میباشند:

  1. برنج طارم دم سیاه
  2. برنج شیرودی
  3. برنج ندا
  4. برنج فجر
  5. و…
از این ارقام به صورت عمده در اردیبهشت ماه کشت شده و در اوایل شهریور ماه برداشت میشود و با توجه به زمان کشت ممکن است تا اواخر شهریور ماه به طول بیانجامد.

کشت و برداشت برنج کشت دوم

برای کشت برنج مناسب ترین زمان وقتی ست که هوا معتدل و آب فراوان وجود داشته باشد بنابراین در شمال کشور با فرا رسیدن هوای معتدل بهاری کشاورزان کشت برنج را آغاز کرده و این فرآیند گاها تا اوایل خردادماه طول میکشد.

کشاورزانی که قصد دارند برنج کشت دوم را کشت نمایند در کشت اول از بذر برنج زودرس استفاده میکنند تا با برداشت زودتر کشت اول، فرصت مناسبی برای کشت دوم در فصل تابستان داشته باشند.

کشت و برداشت برنج کشت دوم

کشت دوم برنج به صورت نشا دوباره کشت یا دونوج انجام میشود که هردو کشت دوباره و دوم محسوب میشوند و تفاوت برنج کشت دوم و دونوج در این است که برای کشت برنج دونوج یا چین دوم، پس از برداشت کامل برنج کشت اول، شالیزار مجددا آبگیری میشود و بدون شخم زدن ساقه های باقی مانده از کشت اول مجددا جوانه (به گویش مازندرانی “نوج”) زده و رشد میکند.

اما برای برنج کشت دوم، پس از برداشت برنج کشت اول، شالیزار شخم زده میشود و با آبیاری دوباره زمین خام برای کشت دو آماده میشود و کشاورزان از بذر برنج مورد نظر در شالیزار نشا انجام میدهند.

زمان برداشت برنج کشت دوم و برنج چین دوم (دونوج) در اوایل پاییز میباشد که اواخر مهرماه تا اواسط آبان ماه محاسبه میشود.

بهترین زمان خرید برنج شمال

اگر به دنبال زمان خرید برنج هستید، با توجه به زمان برداشت برنج اقدام به خرید کنید. بنابراین ابتدا باید بدانید که قصد خرید برنج تازه یا کهنه دارید؟

بهترین زمان خرید برنج شمال

اگر قصد خرید برنج به صورت عمده را دارید و میخواهید برنج کیسه خورده و خوشپخت خریداری کنید باید برنج کهنه از همان نوع برنج موردنظرتان را تهیه کنید. این محصول با توجه به گذر زمان و کاهش رطوبت برنج پخت و ری بسیار خوبی دارد.

خرید برنج کهنه یا تازه؟

برنج کهنه که از بهترین و خوشپخت ترین برنج ها محسوب میشود فقط در میزان عطر کمی ضعیف میباشد. بهتر است برای خرید برنج کهنه شمال در اوایل تابستان اقدام به خرید کنید.

به عنوان مثال برنج کهنه طارم هاشمی که محصول سال گذشته است را قبل از شروع فصل برداشت جدید آن، یعنی در تیرماه خریداری کنید. زیرا در این زمان قیمت برنج پارساله به کمترین مقدار خود میرسد و تاجران و انبارداران، کلیه اقلام قدیمی خود را به دلیل خرید برنج تازه میفروشند و باتوجه به تفاوت این عرضه و تقاضا، شما خریداران از این معامله بیشترین سود را خواهید برد.

خرید برنج کهنه یا تازه؟

از طرفی اگر قصد خرید برنج تازه به صورت عمده را در سرفصل برداشت دارید، باید پس از برداشت محصول از مزارع، اقدام به خرید کنید چرا که با گذشت زمان و اضافه شدن هزینه های دیگر نرخ خرید و فروش محصول نیز بالاتر خواهد رفت.

برای مثال: اگر قصد خرید برنج عمده طارم هاشمی تازه را دارید؛ باید در مرداد ماه که زمان برداشت این محصول و وارد شدن آن به بازار خرید فروش برنج است، اقدام به خرید کنید.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

واتساپ